Tatry a okolie

30.11.2009 12:55

Tatry

Každoročne Vysoké Tatry prilákajú množstvo turistov, ktorý objavujú nekonečnú krásu týchto slovenských veľhôr. Dovolte aby sme Vám priblížili Tatry bližšie a tak Vás inšpirovali k príjemnému spestreniu Vášho pobytu u nás. V zimnych mesiacoch sú pre Vás pripravené kvalitne lyžiarské svahy, ktoré nájdete v celých Vysokých Tatrách. Veríme že výlety do Vysokých Tatier sa pre Vás stanú nezabudnutelným zážitkom a budete sa o nich rozprávať ešte dlho.

Tatrykrajinný celok Fatransko-tatranskej oblasti. Nachádzajú v severnej časti Slovenskej Republiky na hranici s Poľskom, pričom väčšia časť - 3/4 územia Tatier ležia na Slovensku. Sú najvyšším pohorím celého karpatského oblúka s 25 štítmi vyššími než 2 500 m n.m. Ten ešte zvýrazňuje fakt, že sú po obvode lemované kotlinami. Reliéf Tatier je dielom vodných tokov a horských ľadovcov, ktoré rozčlenili pohorie na viacero rázcoch a rozoklaných chrbtov. Územie Tatier patrí k úmoriu Čierneho mora (rieka Váh) a Baltického mora (Dunajec a Poprad). Hlavný hrebeň Tatier má dĺžku 80 km a ťahá sa od Hutianskeho sedla (905 m) na západe po Zdiarske sedlo na východe (1081 m). Jeho najzápadnejším vrcholom je Sivy Vrch (1805 m), najvýchodnejším Jahňací štít (2 229 m), z ktorého je vidieť až do Poľska, či panorámu Troch korún v Pieninách. Z hlavného tatranského hrebeňa vybiehajú rázsochy. Na juh smeruje päť hlavných rázsoch, na sever len dve. V Tatrách sa nachádza množstvo plies,vodopádov a chát. Ponúkame Vám niekoľko tipov na výlet, ktoré sú od tých najlachších až po tie najtažšie pre zdatných turistov a horolezcov.

Sú najkrajším národným park na území Slovenska. Vysoké Tatry boli vyhlásené ako prvý Národný park v roku 1948 a zahŕňajú Belianske a Západné Tatry. Svojou dĺžkou 55 km patrí medzi najmenšie veľhory v Európe. Národný park Vysoké Tatry má výmeru 73 800 ha a z toho ochranné pásmo má 30 703 ha.
Zasahuje do okresov Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok a Tvrdošín. Takmer 2/3 územia národného parku pokrývajú lesy, prevažne smrekové a jedľovo-smrekové. Dominantnou drevinou je smrek obyčajný, výrazný je aj výskyt borovice lesnej a limbovej, smrekovca opadavého a kosodreviny. Menšie zastúpenie majú listnaté lesy - bučiny a javoriny, ktoré sa vyskytujú najmä v Belianskych Tatrách. Vysoké Tatry sú žulové, v Západných Tatrách prevládajú kryštalické bridlice a Belianske Tatry sú vápencové. V ľadovcových kotloch vznikli jazerá - plesá, ktorých je 110. Najhlbšie z nich, Veľké Hincovo pleso má 54m. Z mnohých vodopádov je najväčším Kmeťov, 80m. Na území Vysokých Tatier sa nachádza aj mnoho krasových útvarov. Jedinou sprístupnenou jaskyňou je Belianska jaskyňa (dlhá 1750m) s kvapľovou výzdobou. Medzi ďalšie veľké, ale nesprístupnené jaskyne patrí jaskyňa Javorina a Brestovská jaskyňa. Najvyšším vrcholom Vysokých Tatier i celých Karpát je Gerlachovský štít, 2655m a Národným vrchom Slovenska je Kriváň, 2495 m. V Národnom parku Vysoké Tatry rastie 1400 druhov rastlín. Medzi najcennejšie patrí alchemilka modrooká a očianka bezosťovská. Zo živočíchov sú najatraktívnejšími kamzík, orol skalný a svišť. Z pohľadu cestovného ruchu sú Vysoké Tatry najhodnotnejším regiónom Slovenska s najlepšie vybudovanou materiálno-technickou základňou. Sú najvyhľadávanejším strediskom zjazdového a bežeckého lyžovania, turistiky a celoročnej rekreácie. Nachádza sa tu aj niekoľko klimatických kúpeľov. Medzi najznámejšie strediská cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách patrí Štrbské Pleso, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica.

Popradské Pleso (1494 m)

Trasa: Štrbské Pleso-Popradské pleso-Symbolický cintorín-Štrbské Pleso
Poloha: Vysoké Tatry- západná časť
Čas:1,5 hod.-výstup 1,5 hod.- zostup
Prevýšenie: 270 m
Náročnosť: Náročná poldenná túra s jednoduchou orientáciou vedúca po dobrých cestách a turistických chodníkoch vhodná pre rodiny s deťmi.

Východiskom túry k Popradskému plesu je osada Štrbské Pleso (1355m). Začíname miernym stúpaním do zalesneného svahu Trigan (1 481m). Za Triganom sa nachádza rázcestie nad Popradským plesom (1 499m). Na tomto mieste sa od Tatranskej magistrály oddeľuje zeleno značkovaný turistický chodník, po ktorom sa možno dostať na tzv. zimnú cestu. Mimo zimnej sezóny je lepšie, ak zostaneme na červenej trase. Ponúka krajšie prírodné scenérie Mengusovskej doliny. Po východnom svahu Patrie (2 203m) sa pohodlne dostaneme k Chate na Popradskom plese (1 500m). Pol hodinu cesty od Popradského plesa sa nachádza Symbolický cintorín (1 525m), ktorý je pamiatkou na padlých horolezcov.

Cesta na Téryho chatu

Trasa: Starý Smokovec-Hrebienok-Zamkovského chata-Téryho chata-Zamkovského chata-Hrebienok-Starý Smokovec
Poloha: Vysoké Tatry
Čas: 3hod. 15min.- výstup 2hod. 45min.- zostup Prevýšenie: 1 005 m
Náročnosť: Namáhavý výstup len pre zdatných turistov.

Z centra Starého Smokovca mierne vystupujeme lesným chodníkom a pokračujeme lesom až na lúku ku konečnej stanici pozemnej lanovky na Hrebienku, prípadne sa môžeme touto lanovkou vyviezť. Odtiaľ zostupujeme lesom a ďalšími serpentínami k rázcestiu nad Studeným potokom. Pokračujeme ďalej nad vodopádmi k ďalšiemu rázcestiu nad mostom cez Studený potok, kadiaľ sa cestou cez les dostaneme k Zamkovského chate. Od rázcestia pred Zamkovského chatou pokračujeme priamo lesom na čistinku miernymi serpentínami vedľa Malého Studeného potoka na horný koniec lesného pásma. Po ľavej strane vidíme Malú Studenú dolinu. Pred nami je Veľký svah, sutinové úbocie s početnými tiahlymi serpentínami. Veľký svah sa končí pri obrovskom balvane pod Žltou stenou. Cestou prídeme k Piatim Spišským plesám, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Téryho chaty (2 015m).

Na Rysy (2499 m)

Trasa: Štrbské Pleso-Chata pod Rysmi-Rysy-Popradské pleso-Štrbské Pleso
Poloha: Vysoké Tatry-západná časť
Čas: 4,5 hod.-výstup, 4 hod.-zostup
Prevýšenie: 1 250 m
Náročnosť: Náročná celodenná vysokohorská túra.

Najnamáhavejší úsek, ktorý je súčasťou výstupu i zostupu, je na skalnom prahu pod Chatou pod Rysmi zabezpečený fixnými reťazami. Základná trasa: Začiatok túry je na úseku od osady Štrbské Pleso (1 355m) až po rázcestie nad Žabím potokom (1 620m). Tu zmeníme farbu turistického značkovania a od modrej prejdeme k červenej značke. Po kamenistom chodníku sa dostaneme k trom Žabím plesám, odkiaľ chodník rýchlo naberá výšku stúpaním po fixných reťaziach. Namáhavý výstup sa končí pri Chate pod Rysmi ( 2 250m). Prvá časť záverečného výstupu vedie do sedla Váha (2 340m), z ktorého môžeme vidieť galériu Gánku (2 461m), ktorá je popretkávaná horolezeckými cestami najvyššieho stupňa náročnosti. V sedle nás od vrcholu Rysov (2 500m) delí len krátky výstup strmými serpentínami v skalnatom teréne, ktorý už nie je veľmi náročný. Asi po 1 hod. môžeme pod nami vidieť celé Poľsko.                                                                                                                                

Okolie Tatier

Vzhľadom na polohu penziónu sa Vám rosprestiera široká škála výletov do okolia Tatier. Môžete navštíviť množstvo kultúrnych pamiatok: Kežmarok, kaštiel Strážky, Levoču, Spišsky hrad, ktorý má najdlhšie hradby v sterdnej Európe. Je tu možnosť splavovať rieku Dunajec na pltiach, návšteva Červeného Kláštora, turistické výlety do blízkeho Slovenského raja a prehliadku jaskýň. Ak zatúžite po troche odpočinku a relaxe je Vám k dispozícii AquaCity so svojími atrakciami v meste Poprad alebo celoročne otvorene termálne kúpalisko Vrbove, ktoré je vzdialené od nášho penziónu cca 14 km. Športovým typom odporúčame navštíviť fitness centrum nachádzajúce sa priamo v obci Veľký Slavkov. Pre vášnivých hráčov golfu je ihrisko vo Veľkej Lomnici ktorá je vzdialená cca 9 km.